ایمیدرو در پنج سال گذشته ۱۳۰ هزار متر حفاری انجام داده است.
تاریخ ثبت: 1397/11/10
ایمیدرو در پنج سال گذشته ۱۳۰ هزار متر حفاری انجام داده است.معاون طرح های معدنی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: در پنج سال گذشته بیش از 130 هزار متر حفاری معدنی به همت ایمیدرو و شرکت های تابعه آن انجام شده است.

«اردشیر سعدمحمدی» روز دوشنبه در دومین همایش بین المللی اکتشاف مواد و صنایع معدنی در محل هتل المپیک تهران افزود: در سال های گذشته به طور متوسط سالیانه 100 میلیارد تومان سرمایه گذاری در بخش کشف و شناسایی انجام شده است.

وی ادامه داد: امروز اتحادیه اروپا 20 عنصر راهبردی معدنی را برای پنج سال آینده تعریف کرده است و در این راستا ایران نیز باید بداند سمت و سوی عناصر استراتژیک چیست و دلایل آن را تحلیل کند تا مباحث اکتشاف را به صورت جهت‌دار پیش ببرد.

وی افزود: ایمیدرو در ساله های گذشته اکتشاف در سطحی به وسعت 305 هزار کیلومتر مربع در کشور را آغاز کرد که تاکنون 225 هزار کیلومترمربع آن به پایان رسیده و تکلیف 400 محدوده در 65 پهنه مشخص شده است.

به گفته این مقام مسئول، تاکنون 96 هزار کیلومتر مربع پهنه برای انجام عملیات ژئوفیزیک هوایی عملیاتی شده و نتیجه همه این اقدامات، کشف و شناسایی پهنه های جدید زغال سنگ، مس، روی و غیره در کشور بوده است.

سعدمحمدی گفت: با وجود کارخانجات المهدی، ایرالکو و هرمزال 430 هزار تن ظرفیت برای آلومینیوم در کشور تعریف شده و با سرمایه گذاری یک میلیون تنی در آلومینیوم جنوب در لامرد، ظرفیت تولید آلومینیوم به بیش از یک و نیم میلیون تن افزایش خواهد یافت.

این مقام مسئول ادامه داد: برای تحقق این هدف نیازمند سه میلیون تن ظرفیت سازی برای آلومینا و 6 میلیون تن ظرفیت سازی برای بوکسیت هستیم.

معاون ایمیدرو یادآور شد: برای تحقق ظرفیت 55 میلیون تنی فولاد در سال 1404 نیازمند ظرفیت سازی 160 میلیون تنی برای سنگ آهن هستیم، بنابراین باید همواره برنامه داشته و هدفمند حرکت کنیم، زیرا موفقیت جز با برنامه، بینش و تفکر میسر نمی شود.

وی همچنین خواستار توجه بیشتر به مباحث آموزشی شد و یادآوری کرد: امروز مهندسان اکتشاف معدنی در حالی از دانشگاه ها فارغ التحصیل می شوند که واحدی تحت عنوان طراحی و اکتشاف نمی گذرانند.

سعدمحمدی همچنین خواستار توجه به موضوع اقتصاد در انجام فعالیت‌های معدنی شد و گفت: در طرح های اکتشافی اگر قرار است اقتصادی عمل کنیم، باید تعداد حفاری ها و معادن، مکان های آنها و غیره مشخص باشد و در این زمینه باید خود را با دانش و تحولات روز جهان تطبیق دهیم.

 لزوم توجه به آینده پژوهی در بخش معدن
در این آیین همچنین «محمدرضا بهرامن» رئیس خانه معدن ایران گفت: باید با نگاه آینده پژوهی، بخش معدن کشور را تعریف کنیم.

وی یادآور شد: بدون تکمیل مساله اکتشاف نمی توان به توسعه در بخش معدن دست یافت، در این راستا لازم است تا سازمان زمین شناسی به 45 سال قبل برگردد و با نگاهی که در آن زمان وجود داشت به سرمایه گذاری بپردازد.

بهرامن خاطر نشان کرد: نقشه راه توسعه بخش معدن و صنایع معدنی حدود چهار ماه است که تدوین شده، اما مبحث مهم آینده پژوهی در آن به خوبی دیده نشده است.

وی تاکید کرد: باید سرمایه‌گذاری‌ها در بخش معدن را به سرعت به سمت اعماق ببریم، هر چند در این زمینه اقداماتی آغاز شده اما باید جسارت آن را داشته باشیم که با نگاه سرمایه ای آن را به پیش ببریم.

دومین نمایشگاه بین المللی اکتشافات مواد معدنی گشایش یافت
به گزارش ایرنا، امروز دومین نمایشگاه بین المللی اکتشافات مواد معدنی در محل هتل المپیک گشایش یافت؛ این نمایشگاه با نگرش ویژه بر توسعه پایدار برپا شده و همزمان با آن آن دومین همایش بین‌المللی اکتشافات مواد معدنی نیز با حضور نمایندگانی از کشورهای استرالیا، آلمان، چین، کانادا و آمریکا برگزار می شود.

برگزاری و بازگشایی پیشنهادات مزایده چند محدوده معدنی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، انتخاب اکتشاف گران و پیشکسوتان برتر اکتشاف، حمایت از منتخبان ایده های ارائه شده در استارتاپ های علوم زمین و معدن و همچنین ایجاد فضاهای گفت وگوی متقابل (بی تو بی) از دیگر برنامه‌های این همایش و نمایشگاه بین المللی است.

«محمود بندرچی» رئیس ستاد برگزاری این رویداد به ایرنا گفت: نمایشگاه اکتشاف مواد معدنی با محوریت ضرورت بازنگری و به روزآوری استراتژی اکتشاف، تسهیل قوانین و دستورالعمل‌های اکتشاف، استفاده از فناوری و دانش روز در حمایت از طرح های نوآورانه و خلاقانه و توانمندسازی منابع انسانی برپا شده است.

بندرچی با بیان اینکه اکتشاف اصلی ترین مرحله در توسعه معادن کشور و همچنین نخستین حلقه در چرخه فعالیت های معدنی محسوب می شود، گفت: شناخت مراحل کشف مواد معدنی و زیرساخت‌های لازم نیاز به توسعه اطلاع رسانی و تامین لایه های اطلاعاتی و شفاف سازی برای دسترسی به اطلاعات مرتبط است.

در این نمایشگاه و همایش که در فضایی به وسعت سه هزار مترمربع برپا شده و تا دهم بهمن از ساعت 10 تا 17 در محل هتل المپیک تهران برپاست، دهها شرکت داخلی و خارجی و سخنرانان و نمایندگانی از کشورهای استرالیا، آلمان، چین، کانادا و آمریکا حضور دارند.

دیدگاه کاربران
اخبار مرتبط